5°C 
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 187
    کد: 152051
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۳/۰۱

    بافت فرسوده شهر مشهد نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی است

    براساس سرشماری سال 95 شهر مشهد دارای 3 میلیون و 57 هزار و 679 نفر جمعیت است که 519 هزار و 924 نفر از این تعداد در 27 پهنه بافت‌های فرسوده ساکن هستند.
    بافت فرسوده شهر مشهد نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی است

    مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد بافت فرسوده شهر مشهد نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی است.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری، حسین عبدالله‌زاده با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده شهری به عنوان محدوده‌های آسیب‌پذیر در برابر مخاطرات طبیعی نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی هستند، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین، مزایای بهسازی و نوسازی بافت‌های شهری حفظ و صیانت از سرمایه و منابع انسانی و کاهش صدمات و تلفات از زلزله است که با هیچ معیاری قابل ارزش گذاری نیست.
    وی افزود: در کنار این بهینه‌سازی، استفاده از زمین با ارتقاء شاخص نفر در هکتار و کاهش اراضی بایر و رها شده در درون شهرها به استفاده از ظرفیت بالای جمعیت پذیری مناطق یاد شده منجر خواهد شد.
    مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد گفت: از این رو مدیریت آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد طی جلساتی که با همکاران مدیریت ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی داشته و با انطباق نقشه‌های مصوب بافت‌های فرسوده دریافتی از مدیریت ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی با نقشه‌های جمعیتی دریافتی از مرکز آمار ایران اقدام به استخراج اطلاعات پهنه‌های بافت‌های فرسوده شهر مشهد به تفکیک مناطق، نواحی و محلات کرد که گزارشی از آن طبق اطلاعات سرشماری سال 95 منتشر شده است.
    عبدالله‌زاده در ادامه ضمن ارایه تعریفی از بافت فرسوده شهری به ذکر آمار و اطلاعاتی از بافت فرسوده شهر مشهد نیز پرداخت و بیان کرد: بافت فرسوده شهری به عرصه‌هایی از محدوده قانونی شهرها اطلاق می‌شود که به دلیل فرسودگی کالبدی، عدم برخورداری مناسب از دسترسی سواره، تاسیسات و خدمات و زیرساخت‌های شهری آسیب‌پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی نازلی برخوردارند.
    وی گفت: این بافت‌ها به دلیل فقر ساکنان و مالکان آنها امکان نوسازی خود به خودی را نداشته و نیز سرمایه‌گذاران انگیزه‌ای جهت سرمایه‌گذاری در آن را ندارند.
    مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد ادامه داد: بافت‌های فرسوده به سبب فرسودگی در کلیت با یکدیگر وجوه مشترکی دارند که می‌توان در تقسیم‌بندی به سه نوع بافت‌های دارای میراث فرهنگی، بافت‌های شهری (فاقد میراث شهری) و بافت‌های حاشیه‌ای(سکونتگاه‌های غیررسمی) را نام برد.
    وی در خصوص آمار مربوط به بافت‌های فرسوده شهر مشهد اظهار کرد: براساس سرشماری سال 95 شهر مشهد دارای 3 میلیون و 57 هزار و 679 نفر جمعیت است که 519 هزار و 924 نفر از این تعداد در 27 پهنه بافت‌های فرسوده ساکن هستند.
    عبدالله‌زاده اضافه کرد: این پهنه‌ها در تعداد 12 منطقه، 21 ناحیه و 53 محله توزیع شده است.
    مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد در پایان با تاکید بر لزوم تغییر نگاه در زمینه احیای بافت‌های فرسوده، اظهار کرد: همیشه نباید از تخریب و بازسازی صحبت کرد، بلکه باید نگاهی هم به بهسازی و نوسازی داشته باشیم و امید است که انجام اینگونه گزارش‌های آماری موردی بتواند در مطالعات پایلوت و انجام پروژه‌های بهسازی و ساماندهی بافت‌ها فرسوده شهری به اجرا درآید.

    فایل پیوست

    تعداد بازدید: 187
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر