5°C 
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1744
    کد: 90778
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۱۱/۲۴

    داده کاوی

    تعریف داده کاوی Data Mining :
    داده کاوی ترجمه ی عبارت Data Mining و به معنای کاوش در میان داده ها است. داده کاوی به معنای کاوش و استخراج الگو از منابع عظیم داده ها است. در نتیجه داده کاوی، مطالب و مفاهیم گران بهایی که در حجم انبوهی از داده های سطحی پنهان شده اند، به عنوان ارزش، استخراج می گردند. کلمه ی Mining در معنای تحت الفظی خود یعنی «استخراج از معدن» و در واقع عبارت Data Mining نشان می دهد که حجم انبوه داده ها که با عناوین مشابهی ازجمله داده های عظیم ، داده های انبوه و یا عظیم داده نام برده می شوند، مانند یک معدن بزرگ می باشد و از ظاهر آن مشخص نیست چه عناصر گران بهایی در عمق این معدن وجود دارد. تنها با کند و کاو و استخراج در این معدن است که می توان به آن عناصر گرانبها دست پیدا کرد.
    داده کاوی ؛ علمی میان رشته ای بین علوم نرم افزار کامپیوتر و علوم آمار است که در سال های اخیر بسیار توسعه یافته است. اهمیت داده کاوی فراتر از علوم یاد شده می باشد و امکاناتی در اختیار قرار می دهد که ساز و کارهای آماری به تنهایی از انجام آنها ناتوان هستند. ذکر این نکته ضروری است که همواره حجم داده های مورد تحلیل و روش های مدلسازی داده ها، در نتایج مورد انتظار بسیار تاثیر گذار هستند.
    در بیشتر موارد حجم داده های اولیه ی مورد استفاده در داده کاوی آنقدر زیاد است که به یک چالش زمان بر و هزینه بر تبدیل می شود. اما مدلسازی داده های ورودی و دستیابی به اطلاعات پنهان و ارزشمند موجود در این حجم عظیم داده، با کمک هوش مصنوعی و شیوه های خودکار یادگیری انجام می شود.
    فرآیند داده کاوی در استاندارد «کریسپ دی ام» در طول شش مرحله اجرا می شود. در ابتدای فرآیند داده کاوی، مشکلات سازمان پیدا خواهد شد و در پایان با کمک هوش مصنوعی، راهکارهایی برای حل آن مشکلات در اختیار قرار خواهد گرفت. پس از یافتن مشکلات در ابتدای فرآیند داده کاوی، اطلاعات ریز ثبت شده در مسیر تولید محصول یا ارائه خدمت دریافت می شود. بر اساس این اطلاعات، مکانیزم های مرتبط در کسب و کارهای تخصصی توسط رایانه به مدل اطلاعاتی تبدیل می گردد و سپس با کمک متدهای یادگیری ماشین، راه حل هایی برای از بین بردن مشکلات سازمان، در چارچوب گزارشات مستند و نرم افزار رایانه ای در اختیار مدیران قرار می گیرد.
    داده کاوی به دو دلیل سودآور است :

    • داده کاوی منجر به اخذ تصمیمات واقع بینانه می شود.
    • داده کاوی منجر به تکرار تصمیمات سودآور اتفاق افتاده در گذشته می شود.

    در نتیجه داده کاوی، فضای سال های گذشته کسب و کار مجدداً مرور و بازبینی می شود و در نهایت نشان می دهد کدام اقدام یا تصمیم، منجر به سودآوری شده است، در حالی که ممکن است تصمیم گیرندگان از آن ها بی خبر باشند. بنابراین تصمیمات احساسی جای خود را به تصمیمات بر اساس واقعیت خواهند داد و ضرر ناشی از نا آگاهی مدیران حذف می شود.
    فلسفه ی داده کاوی این است که آینده بسیار به گذشته شبیه است. اگر گذشته را خوب بشناسید می توانید آینده را پیش بینی کنید. داده کاوی کمک می کند تا رفتار کسب و کار در گذشته دقیقا شناسایی گردد و بر اساس آن آینده نیز با تقریب بالا پیش بینی شود. به عنوان مثال داده کاوی کمک می کند تا حداقل موارد اساسی ذیل در بخش فروش کسب و کار، شامل ارائه خدمت یا تولید محصول، پیش بینی شود :

    • پیش بینی نیاز های خارج از مجموعه در آینده
    • پیشبینی رضایت مشتریان و مخاطبان در آینده
    • پیشبینی وضعیت رقابت میان دو یا چند مجموعه
    • پیش بینی نیاز بازار در زمان ها و مناطق مختلف
    • و...

    تعداد بازدید: 1744
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 4
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر